גוורצטרמינר פסגות 2018 | יקב בוטיק פסגות
Language

גוורצטרמינר פסגות 2018

יעקב אוריה | יינן

בציר 2018 התחיל מוקדם מהרגיל. הענבים הראשונים המגיעים ליקב הם הענבים הלבנים, והקדמת הבציר התבטאה בחומצות נפלאות שבדרך כלל איננו זוכים להן. הדבר מתבטא הן בערכי ההגבה של ה-pH (ששומר על יין בריא ותסיסה נקיה) והן בהרכב החומצות …

עם הגוורצטרמינר, יש לרבים מחובבי היין יחסי אהבה/שנאה. זו מרשים מאוד, ויש האומרים מרשים מידי. מה ההבדל בין בושם יוקרתי ובין בושם זול? ניתן לומר האיפוק. בושם זול יהיה צעקני מידי, לא מעודן, "קולני". ובושם יוקרתי יהיה מיוחד בניואנסים שלו, ברבדים החמקמקים, בכמעט תביעה שלו מאיתנו להתעמק בו. הווליום הארומטי הגבוה של הגוורצטרמינר יהיה מרשים מחד, ומרשים מידי לטעמם של אחרים. כשבכיתה לימדו את הרעיון של "Less is more", הגוורצטרמינר בדיוק היה בטיול מאיטליה לגרמניה. קורה…

אך אין זה רק הווליום. העושר הארומטי מקורו בעושר של פנולים (מולקולות של טעם וריח) בענב. ופנולים, בטבעם, הינם מרירים למדי. לרוב הדבר אינו מודגש, אך בענב עם עושר פנולי, לרוב חבוי גם הפוטנציאל למרירות. ובגוורצטרמינר הדבר מורגש. ומה עשו חכמים כדי למסך על מרירות זו? לא נתנו לעינב לסיים את התסיסה, והסוכר השיורי שנותר ביין נועד להיות מאזן למרירות. פתרון יפה לכשעצמו, אך בשילוב עם התוקפנות הארומטית, הרי שהזן בתצורתו המקובלת בשוק, הינו יין ארומטי כבד וחצי יבש. לא נוסחא מוצלחת במיוחד לאלגנטיות.

אך יש יינות גוורצטרמינר אחרים בעולם. יינות מאזורים קרים (גרמניה ואלזאס בעיקר), שבהעדר הרבה שמש, התפתחות הפנולים הינה עדינה ולא גסה, והחומציות נותנת מבנה קליל יותר ואלגנטי.

בפסגות, יש יתרונות מובהקים לאיזור הגידול. קרקע גירנית המעודדת חומציות ביין, גובה הנותן קרירות, מרחק מהים שמצנן מהר את הענבים בשעות הערב. על כל אלה, כיוונו לבציר מוקדם, כדי לשמור על מבנה חומצי ומינראלי, וגם זכרנו שפחות שמש זה פחות פנולים, דהיינו פחות מרירות ופחות גסות ארומאטית. Less is more, כן?

בשילוב כל הנ"ל קיבלנו יין מהודק, נאמן לצד האלגנטי של פוטנציאל הזן. מבנה מינראלי נתמך חומצה טבעית גבוהה, ארומות אופייניות אך לא שופעות. יין קייצי שיתאים היטב למאכלים אסיאתיים מתובלים קלות, אשר גם ישתבח ביישון קצר של שנה או שנתיים. לחיים.

יעקב אוריה, יינן

  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן