סיכום בציר 2018 ביקב פסגות | יקב בוטיק פסגות
Language

סיכום בציר 2018 ביקב פסגות

יעקב אוריה | יינן

בציר 2018 התחיל מוקדם מהרגיל. הענבים הראשונים המגיעים ליקב הם הענבים הלבנים, והקדמת הבציר התבטאה בחומצות נפלאות שבדרך כלל איננו זוכים להן. הדבר מתבטא הן בערכי ההגבה של ה-pH (ששומר על יין בריא ותסיסה נקיה) והן בהרכב החומצות …

הסבר: בארצות חמות בהן החומצות השונות בעינב הולכות ופוחתות ככל שהעונה מתקדמת, אנו צריכים לפצות על הנפילה במתן חומצה טבעית חלופית. התוספת היא לרוב חומצה טרטרטית, חומצת הענב. אך הרכב החומצות בעינב מורכב יותר, לא רק חומצה טרטרית. ולכן ככל שאנו נשארים עם החומצה הטבעית הראשונית, המורכבות של החומצות הראשוניות תתן יין מורכב ומעניין יותר.

הענבים האדומים באים לאחר מכן, אך באדומים הקדמת הבציר לא היתה מובהקת. היו כרמים שאכן נבצרו מוקדם יחסית, עם טעמי פרי אדום וחומצה נפלאה. ומאידך היו כרמים בהם העלווה נפגעה כתוצאה מהגשמים והברד בחודש מאי ולכן ההבשלה היתה איטית בכרמים אלה, עם ענבים הנותנים טעמי פרי שחור ומרוכז. בפועל, הבצירים המוקדמים והמאוחרים ישולבו אלה באלה, ולהערכתי התוצאה תהיה יין עם משרע טעמים רחב ומעניין.

בהיבט של פורטפוליו:
– קלטנו לראשונה ענבי גוורצטרמינר, מכרמי אלון מורה וקידה. בגלל הגובה הרב של הכרמים והקרקע הגירנית בהם הם נטועים, הצלחנו לקבל פרי בחמיצות מצויינת ופרופיל ארומטי אלגנטי ולא גס. לפיכך הרשינו לעצמינו לבחור בסגנון יבש וארומטי, לא חצי יבש.
– מרוצים מההצלחה של פיילוט המלבק הזני 2017, גם השנה המשכנו בייצור נפרד של הזן, ואם האיכות תהיה עקבית, המלבק יתווסף לפורטפוליו של היינות הזניים ביקב. ההחלטה הסופית תתקבל אחרי שהות של כמה חודשים בחביות.
– בתוכנית המבעבעים שלנו, התרחבנו השנה והוספנו מבעבע רוזה. אך ייקח עוד זמן עד זמן עד שהיין ישוחרר לשוק. הוא צריך לנוח על משקעיו בבקבוק למשך כחמש שנים.
– לאחרונה ביקבקנו יין קינוח אדום מחוזק העשוי מענבי איזבלה. הזן הוא ממשפחת הגפנים האמריקאיות, דומה בפרופיל טעמיו לענבי הקונקורד. ליקב חלקה קטנה ביישוב פסגות, חלקה הנותנת כחבית אחת בשנה. התחלנו בייצור היין הזה ב-2014, ובכל שנה ערבבנו את הבציר החדש עם הבצירים שקדמו לו, דומה לשיטת הסולרה. השנה עשינו תחנת עצירה וביקבקנו את היין העשוי מבצירים 2014, 2016, 2017, ומעט מיין 2018.

כעת היקב מסיים הטיפול בלבנים של 2018, ועובר להחלפת השנתונים של היין האדום בחביות. לאחר מכן נתחיל זמירת חורף בכרמים ובכך נתחיל את מחזור הייצור של בציר 2019.
שיהיה חורף מוצלח לכולנו.
לחיים טובים !

יעקב אוריה, יינן יקב פסגות
דצמבר 2018

  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן