על יין ובריאות | יקב בוטיק פסגות
Language

על יין ובריאות

בתקופות רבות בעבר, בזמנים שבהם מקורות המים הזמינים היו מזוהמים ושתייתם הייתה מסוכנת וקטלנית, יין היווה את המשקה המרכזי שהרווה את צימאונם של בני האדם כמשקה בלעדי והיחיד שהיה בטוח לשתיה באותם הימים. האלכוהול במיצי הענבים שנסחטו חיסל את הזיהומים השונים שהיו במי הנהרות והאגמים והעניק פתרון למי השתייה שהיו לא ראויים במשך עידנים רבים. […]

בתקופות רבות בעבר, בזמנים שבהם מקורות המים הזמינים היו מזוהמים ושתייתם הייתה מסוכנת וקטלנית, יין היווה את המשקה המרכזי שהרווה את צימאונם של בני האדם כמשקה בלעדי והיחיד שהיה בטוח לשתיה באותם הימים. האלכוהול במיצי הענבים שנסחטו חיסל את הזיהומים השונים שהיו במי הנהרות והאגמים והעניק פתרון למי השתייה שהיו לא ראויים במשך עידנים רבים.

כיום הוא מהווה חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, הן בזכות אורח החיים המודרני והן בזכות המסורת היהודית- ישראלית. במקרא יין היה חלק נפרד לא רק מהטקסים הדתיים ועוד בכתביו של הרמב"ם נמצא כי שתייה מתונה של יין היא מקור לבריאות מתחלואות רבים.

מה בריא ביין?

יין עשוי מענבים, כשקליפות הענבים מהוות חלק ארי ביצורו, במיוחד כאשר מדובר על יין אדום, שהוא גם הסוג הבריא והמומלץ יותר לצריכה. תהליך הכנת היין כולל ריסוק הענבים והשרייה שלהם, כאשר בתהליך נשמרים הרכיבים השונים שמצויים בקליפות הענבים. בקליפות הענבים מצויים פוליפנולים, שמעניקים לעינב את צבעו ומכילים כמות גבוהה מאד של נוגדי חמצון. הכנת יין לבן כוללת השרייה מועטה בלבד של הקליפה, מה שמעניק את הצבע הלבן (גם יין לבן מכינים מענבים אדומים), ומקטין באופן מהותי את כמות נוגדי החמצון הנותרים במשקה.

נוגדי החמצון הם רכיבים הכרחיים ומועילים לבריאות האדם, בעודם נלחצים ברדיקלים החופשיים ומעכבים לא רק את תהליך ההזדקנות הטבעי, אלא מסייעים בריפוי ומניעה של מחלות ובעיות שונות. בעיות כולסטרול, לחץ דם, השמנה, טרשת עורקים ואפילו תהליך ההזדקנות של העור שלנו הן כולן תופעות שנוגדי החמצון נלחמים בהן. כמות נוגדי החמצון בתוך היין היא פונקציה של איזור הצמיחה של הכרמים, סוג האדמה ואופן הכנת היין.

למה דווקא יין?

יין הוא לא המקור היחיד של נוגדי חמצון אותם ניתן למצוא גם בתפוחים, פירות יער, רימונים ועוד מיני מזונות במינונים משתנים, אלא שביין, ודווקא ביין אדום יש ריכוז גבוה מאד שלהם.

זה המקום להבהיר שבכל אשר נוגע לבריאות שלנו, יין אדום עדיף על פני יין לבן והוא עדיף גם על פני יין אדום מתוק. שתיית יין מסייעת לבריאות במקרים של שתייה מתונה ועקבית. כלומר יש להקפיד על שתיית כמות מוגבלת, מדי יום. במקרה כזה השיפור הבריאותי יהיה ניכר תוך מספר שבועות בודדים ותרומתו של היין תורגש לטווח הארוך.

 חשוב להדגיש כי התרומה הבריאותית היא אינה פונקציה של כל משקאות השיכר, וזהו היין האדום שמתהדר בסגולות הללו.

כמה ואיך שותים?

ההמלצה היא מנה אחת ביום, עם הארוחה ולא על בטן ריקה. הכמות המומלצת לשתייה לנשים עומדת על מחצית מזו המומלצת לגברים שיכולים ליהנות מדי יום מ 300 מ"ל יין. לכמויות יש חשיבות מבחינת האפקט הבריאותי, והפרזה בשתייה עלולה להוביל לתוצאות הפוכות.

בנוסף לתרומתו בריפוי ומניעה של מחלות שונות, יין הוא תומך נהדר לירידה במשקל. שתיית יין לא תשיל מכם עשרות קילוגרמים בהינף אצבע, אבל היא בהחלט תסייע להקטין את הנזקים שנגרמים לנו בעקבות שומן עודף וכולסטרול לא מאוזן ותסייע בהקטנת המסה במידת מה.

לסיכום, שתו יין. כוס אחת ביום, עם הארוחה. אם אתם נוטלים תרופות, סובלים מבעיות כבד או מצבים בריאותיים מיוחדים, היוועצו עם רופא המשפחה שלכם.

  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
  • שדה זה הינו למטרות אימות וצריך להישאר ללא שינויים.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן